טריגונומטריה שאלון 381 3 יחידות

דף זה הוא דף מסכם בנושא טריגונומטריה עבור שאלון 381.

החלקים של דף זה הם:

  1. סרטון מסכם.
  2. תרגילים הכוללים יותר ממשולש אחד.
  3. הסבר לתכונות המרובעים שאתם צריכים לדעת.
  4. אם ידוע שטח משולש וצלע אחת. כיצד נמצא את הצלע השנייה?
  5. 7 שאלות הכנה לבגרות.

דברים שאתם צריכים לדעת לפני דף זה:

  1. שימוש בסיסי בפונקציות הסינוס, קוסינוס, טנגס.
  2. טריגונומטריה במשולש ישר זווית תרגילים קשים יותר.

1.סרטון מסכם לשאלון 381

אם אתם מעוניינים לדעת את ההבדלים העיקריים בין שאלון 182 לשאלון 381 בנושא הטריגונומטריה לחצו על הקישור.

לחצו להרחבה על ההבדל בין 182 ל- 381

בשאלון 381 כמו בשאלון 182 אתם צריכים:

  1. להכיר את הפונקציות של הסינוס, קוסינוס, טנגס.
  2. לעשות שימוש במשפט פיתגורס על מנת לחשב גדלים של צלעות.

בנוסף בשאלונים 381 יש דגש על:

  1. תכונות משולש שווה שוקיים, טרפז ישר זווית, טרפז שווה שוקיים שמורידים לו גובה וכו… על מנת לבצע חישובים.
  2. שימוש בשני משולשים ישרי זווית על מנת למצוא גדלים במשולש שהוא לא ישר זווית.

במאגר יש 8 שאלות על משולש (כולל משולש שווה שוקיים), 13 שאלות על טרפז (חלקן כוללות משולש שווה שוקיים) ו 5 על מרובעים (ריבוע, מלבן מעוין).

 

2.הכרות שלושת הפונקציות הטריגונומטריות

להכיר את הפונקציות:

  • סינוס.
  • קוסינוס.
  • טנגס.

זה הדבר הבסיסי ביותר שצריך לדעת בטריגונומטריה.

בשלושת הפונקציות הטריגונומטריות משתמשים רק במשולש ישר זווית.

על מנת להשתמש בפונקציות חשוב לזהות את היתר ואת הניצבים.

זיהוי היתר – היתר הוא הצלע הנמצאת מול הזווית של 90 מעלות.

כל פונקציה מוגדרת בדרך אחרת:

sin β  –  הניצב מול הזווית חלקי היתר.

cos β – הניצב ליד הזווית חלק היתר.

tg β  – הניצב שמול חלקי הניצב שליד.

אם הפונקציות לא ברורות לכם לחצו על הקישור שלמעלה – הדבר בסיסי והכרחי.

3.מציאת צלע בעזרת שלושת הפונקציות הטריגונומטריות

מצורפים שרטוטים של 3 משולשים.

בכל משולש מצאו את הצלע שגודלה x.

גדלי הצלעות הן בסנטימטר.

לחצו לצפייה בפתרון התרגיל הראשון

משולש 1
הצלע שליד הזווית – היא הצלע המבוקשת.
היתר הוא הצלע הידועה.

לכן נשתמש בקוסינוס.

cos 20 * 10 = x

0.939 * 10 = x
9.39 = x

תשובה: BC = 9.39 סנטימטר.

לחצו לצפייה בפתרון התרגיל השני

משולש 2

היתר הוא הצלע המבוקשת.
הצלע שממול הזווית היא הצלע הידועה.

לכן נשתמש בפונקציית הסינוס.

x * sin 60 = 8

תשובה: AC = 9.237 סנטימטר.

לחצו לצפייה בפתרון התרגיל השלישי

משולש 3

הצלע שמול היא הצלע החסרה.
הצלע שליד היא הצלע הידועה.

לכן נשתמש בפונקציית הטנגס.

x = 7 * tg 40

x = 7 * 0.839 = 5.873

תשובה : BC = 5.873 סנטימטר.

מנויים לאתר רואים כאן סרטון / הסבר / תרגילים פתורים.
לחצו כאן כדי לקבל מידע על מנוי.

4.מציאת זווית בעזרת שלושת הפונקציות הטריגונומטריות

מציאת זווית יוצרת קושי נוסף, בעיקר בגלל שלפעמים לא יודעים איך להשתמש במחשבון על מנת לעשות זאת.

למשל, כיצד נמצא את הזווית המסומנת בסימן שאלה.

שרטוט התרגיל

פתרון
ידועה לנו הצלע שמול הזווית והיתר, לכו נשתמש בפונקציית הסינוס.

sin A = 0.66

על מנת למצוא את A במחשבון קסיו נלחץ על:
shift
sin
0.666
=
ונקבל:
A = 41.3

תרגיל
מצאו את הזווית α בכל אחד מהמשולשים הבאים:

לחצו לצפייה בפתרון המשולש הראשון

משולש 1

צלע מול חלקי היתר זו פונקציית הסינוס:

α = 23.578

לחצו לצפייה בפתרון המשולש השני

משולש 2

צלע ליד חלקי היתר זו פונקציית הקוסינוס.

α = 60

לחצו לצפייה בפתרון התרגיל

משולש 3

צלע מול חלק היתר זו פונקציית הסינוס.

α = 35

5.מציאת צלע בעזרת משפט פיתגורס

בהרבה מהשאלות בטריגונומטריה משולב משפט פיתגורס.

עליכם לשים לב למצב בו ידועות לכם 2 צלעות במשולש ישר זווית ואז אתם יכולים למצוא את הצלע השלישית.

דוגמאות לשימוש במשפט פיתגורס
משורטטים משולשים ומתחת השרטוט תמצאו את משוואת פיתגורס המתאימה לנתונים.

ב 2 המשולשים הראשונים הצלע החסרה היא היתר.
ב 2 המשולשים שלאחר מיכן הצלע החסרה היא ניצב.

 

במשולשים הבאים הצלע החסרה היא הניצב, לכן המשוואה נראית כך:

6.שאלות בהן יש מספר משולשים ישרי זווית

בחלק מהשאלות בטריגונומטריה יש יותר ממשולש אחד.

אם נסתכל כדוגמה על השרטוט הבא:

אז נראה שיש כאן שלושה משולשים:

  • ABC
  • ADC
  • DBC

בדרך כלל בשאלות אלו אנו צריכים לבצע חישובים ביותר ממשולש אחד.

ויש כמה כללים / טיפים שיעזרו לנו לארגן את הנתונים.

טיפים

1.נתחיל את החישוב במשולש שבו יש נתונים 

סרטון הסבר לחלק זה

שהוא לרוב לא המשולש שייתן את התשובה הסופית.

דרך טובה לזהות את המשולש שבו ניתן לבצע את החישוב אלו הן הצלעות.

כי לרוב זוויות יש הרבה וניתן להשלים אותן.

נתונים על צלעות יש מעט – ובמעט שיש צריך להשתמש.

למשל:

אם נתון AC = 10.

אז נזהה לאלו משולשים הצלע שייכת:

  • ABC
  • ADC

מתוכם רק ABC הוא ישר זווית ואנו יכולים לבצע בו חישוב.

לכן כצעד ראשון:

  • נבדוק אלו חישובים ניתן לבצע ב ABC.
  • כיצד החישובים הללו מקדמים אותנו למטרה.

2.נתון שלא שייך למשולש ישר זווית מחושב לרוב על ידי חיסור / חיבור צלעות (או זוויות)

סרטון הסבר לחלק זה

למשל מצאו את AD.

או מצאו את הזווית:

∠ACD

שניהם לא שייכים למשולש ישר זווית.

אז איך נחשב אותם?

דברים שלא שייכים למשולש ישר זווית מחושבים לרוב על ידי חיסור או חיבור צלעות (וזוויות).

עבור AD

ניתן לחישוב על ידי חיסור שתי צלעות ששייכות למשולש ישר זווית.

AD = AB – BD

לצפייה בשרטוט

∠ACD

ניתנת לחישוב על ידי חיסור של שתי זוויות ששייכות למשולש ישר זווית.

∠ACD = ∠ACB – ∠DCB

לצפייה בשרטוט

3.בניית עזר שיתכן ותפגשו – הורדת גובה במשולש שווה שוקיים או טרפז

סרטון הסבר לחלק זה

כדי לבצע חישובים אנו צריכים משולשים ישרי זווית.

ברוב המקרים הם כבר יהיו.

אבל בחלק מהמקרים אנו נצטרך להעביר בניית עזר.

משולש שווה שוקיים

אם אתם נתקלים במשולש שווה שוקיים (AB = AC) שאין בו משולש ישר זווית אז כנראה שאתם צריכים ליצור משולש ישר זווית על ידי העברת גובה (AD).

טרפז

בכל סוגי הטרפזים הורדת גובה יוצרת משולש ישר זווית.

והורדת שני גבהים יכולה לשמש ליצירת מלבן.

סרטון הסבר

6.חישוב צלע במשולש בעזרת שטח משולש

כאשר נתון לנו שטח משולש – או שמצאנו אותו בסעיף קודם ומבקשים שנמצא צלע או גובה לצלע במשולש אז נציב את הנתונים בנוסחת שטח משולש ונמצא את החסר.

דוגמה

שטחו של משולש ישר זווית הוא 12 סמ”ר.

אורכו של הניצב BC הוא 4 סנטימטר.

מצאו אות אורכו של הניצב AB.

פתרון התרגיל

נציב את הנתונים בנוסחת שטח משולש:

SABC = 0.5BC * AB

12 = 0.5 * 4 * AB = 2AB

6 = AB

7.תכונות הצורות

תכונות הצורות מוסברות בוידאו הבא:

8.שאלות הכנת לבגרות, ברמת בגרות

7 שאלות המחולקות על פי הצורות השונות: משולש, משולש שווה שוקיים, טרפז, טרפז ישר זווית, טרפז שווה שוקיים, מעוין וריבוע.

השאלות מגוונות ונעשה מאמץ שלא יחזרו על עצמם אלא יכינו אותכם לקשיים שונים בהם אתם יכולים להיתקל.

משולש

תרגיל 1
(שאלה הלקוחה מתוך המאגר של משרד החינוך).
(לשאלה זו פתרון וידאו לאחר הפתרון הכתוב).

במשולש ישר זווית ABC אורך היתר הוא 40 ס”מ.
והזווית CAB∠ היא בת 44 מעלות.
נקודה D נמצאת על ניצב ADC כך ש ADC = 53∠.
חשבו את אורך הקטע BD.

שרטוט התרגיל

פתרון התרגיל

עלינו לחפש משולש ישר זווית שבוא אנו יודעים צלע וזווית.
זה משולש ABC.
נחשב בו את הצלעות AC, BC.
עכשיו נוכל לחשב את CD במשולש ACD.
BD = BC – CD

פתרון

חישוב BC
במשולש ABC נחשב את BC.
BC / BA = Sin 44
BC / 40 = 0.694
BC = 0.694 * 40 = 27.786

חישוב AC
ניתן לעשות זאת בעזרת אחת הפונקציות הטריגונומטריות או משפט פיתגורס.
AC² = AB² – BC² = 40² – 27.786²
AC² = 1600 – 772 = 828
AC = 28.77

חישוב CD
במשולש ADC נחשב את CD.

CD = 28.77 * / tg 53
CD = 28.77 / 1.327 = 21.68

חישוב BD
נחשב את BD.
BD = BC – DC
BD = 27.786 – 21.68 = 6.106
תשובה: BD = 6.106 ס”מ.

סרטון הסבר

תרגיל 2
(שאלה הלקוחה מתוך המאגר של משרד החינוך).
(לשאלה זו פתרון וידאו לאחר הפתרון הכתוב).

במשולש ישר זווית ABC (הזווית ACB = 90∠).
CBA = 40∠. אורך הניצב אל מול זווית זו הוא AC = 7 ס”מ.
CE הוא תיכון ליתר ו CD הוא גובה ליתר.

  1. חשבו את אורך היתר AB.
  2. חשבו את CD.
  3. חשבו את AD.
  4. חשבו את שטח משולש CDE.

שרטוט התרגיל

פתרון התרגיל

פתרון

סעיף א: חישוב AB.
במשולש ABC.

AB = AC / sin 40
AB = 7 / 0.642 = 10.9

סעיף ב: חישוב CD.
סכום הזוויות במשולש ABC הוא 180 ולכן
A = 180 – 90 – 40 = 50∠
במשולש ADC.

CD = AC * sin 50 = 7 * 0.766 = 5.36

סעיף ג: חישוב AD.
במשולש ADC ניתן לחשב בעזרת פונקציה טריגונומטרית או משפט פיתגורס.
AD² = AC² – CD² = 7² – 5.36²
AD² = 49 – 28.729 = 20.21
AD = 4.5

סעיף ד: חישוב שטח משולש CDE.
נחשב את DE בעזרת חיסור קטעים ותכונות התיכון.
AE = AB : 2 = 10.9 : 2 = 5.45
AE =  10.9 : 2 = 5.45

DE = AE – AD = 5.45 – 4.5 = 0.95
DE =  5.45 – 4.5 = 0.95

שטח המשולש הוא:
SCDE = (DE + CD) / 2 = (0.95 * 5.36) / 2
SCDE  = (0.95 * 5.36) / 2
SCDE = 5.092 / 2 = 2.546
תשובה: שטח משולש CDE הוא 2.546 סמ”ר.

סרטון הסבר

שאלה בנושא תכונות משולש שווה שוקיים

  • טיפ: אם בנתוני השאלה שלכם מופיע משולש שווה שוקיים ללא גבהים כלשהם שעוברים בתוך המשולש, סיכוי גבוה שאתם צריכים להעביר בניית עזר גובה לבסיס על מנת לפתור את השאלה.

תרגיל 3
נתון משולש שווה שוקיים ABC (שבו AB = AC).
אורך הגובה לבסיס AD הוא 6 ס”מ.
אורך שוק המשולש (AB) גדול ב 30% מאורך הגובה AD.

  1. חשבו את אורך הבסיס BC.
  2. חשבו את זוויות משולש ABC.

שרטוט התרגיל

פתרון התרגיל

נחשב את AB:
AB = 1.3 * AD = 1.3 * 6 = 7.8

נחשב את BD במשולש ABD על פי משפט פיתגורס.
BD² = AB² – AD² = 7.8² – 6²
BD² = 7.8² – 6²
BD² = 60.84 – 36 = 24.84
BD = 4.98

הגובה לבסיס משולש שווה שוקיים הוא גם תיכון. לכן AD הוא גם תיכון.
BC = 2BD = 2 * 4.98 = 9.96
BC = 2 * 4.98 = 9.96

סעיף ב: חישוב זוויות משולש ABC.
במשולש ישר זווית ABD ניתן לבנות את המשוואה:
חישוב הזווית
B = 50.28∠

C = ∠B = 50.28∠   זוויות הבסיס במשולש שווה שוקיים שוות זו לזו.
A = 180 – 50.28 – 50.28 = 79.4∠  סכום זוויות במשולש ABC הוא 180.

תשובה: זוויות משולש ABC הן C = ∠B = 50.28,   ∠A = 79.4∠.

שאלות בנושא טרפז

 

תרגיל 1 (טרפז כללי)
בטרפז ABCD.
AB = 3,  BC = 10,  AD = 8 ס”מ.
BCD = 50∠

  1. חשבו את ADC∠
  2. חשבו את CD.
  3. חשבו את שטח הטרפז.

פתרון התרגיל

פתרון

סעיף א: מציאת זווית ADC
על מנת למצוא את זווית ADC עלינו ליצור משולש ישר זווית שאליו הזווית שייכת.
ובמשולש זה עלינו לדעת שתי צלעות על מנת למצוא את הזווית.

לכן:

  1. נעביר שני גבהים BE ו AF על מנת ליצור שני משולשים ישרי זווית.
  2. במשולש BEC יש מספיק נתונים על מנת למצוא את הגובה.
  3. נשתמש בכך שצלעות נגדיות במלבן שוות ונמצא את זווית ADC.
1.נחשב גובה במשולש מימין,2. נשתמש בתכונות המלבן 3.נחשב זווית במשולש שמשמאל.
1.נחשב גובה במשולש מימין,
2. נשתמש בתכונות המלבן 3.נחשב זווית במשולש שמשמאל.

ולפתרון עצמו.

במשולש ישר זווית BEC.

נכפיל במכנה BC:

BE = BC * sin 50

BE = 10 * 0.766 = 7.66

מרובע ABEF הוא מלבן וצלעות נגדיות במלבן שוות.

AF = BE = 7.66

עכשיו במשולש ADF אנו יודעים שתי צלעות ויכולים לחשב את הזווית ADF.

sin ADF = 0.957

∠ADF = 73.235

סעיף ב: חישוב CD

נציב את הנתונים שאנו יודעים בשרטוט:

אנו רוצים למצוא את CD.

ניתן לכתוב:

CD = DF + FE + EC

נמצא את כל אחד מהחלקים בנפרד.

FE = AB = 3 צלעות נגדיות במלבן שוות זו לזו.

במשולש השמאלי ניתן לחשב בעזרת פיתגורס:

DF² = 8² – 7.66²

DF² = 64 – 58.675 = 5.324

DF = 2.3  או   DF = -2.3

מכוון ש DF הוא צלע התשובה השלילית נפסלת.

DF = 2.3

במשולש מימין ניתן לחשב בעזרת פיתגורס:

CE² = 8² – 7.66²

CE² =100 – 58.675 = 41.325

CE = 6.428  או   CE = -6.428

מכוון ש CE הוא צלע התשובה השלילית נפסלת.

נחשב את CD.
CD = DF + FE + EC

CD =2.3 + 3 + 6.428 = 11.728

תשובה: CD = 11.728  ס”מ.

סעיף ג: שטח הטרפז

שטח הטרפז שווה לסכום הבסיסים כפול הגובה חלקי 2.

תשובה: שטח הטרפז הוא 57.45 סמ”ר.

תרגיל 2: (טרפז שווה שוקיים)
בטרפז שווה שוקיים ABCD (השוקיים AD = BC) מורידים שני גבהים AD ו BE.
CD = 15, AE = 3  AD = 6  ס”מ

  1. חשבו את AB.
  2. חשבו את זווית C∠
  3. חשבו את שטח הטרפז.

שרטוט התרגיל

פתרון התרגיל

פתרון
סעיף 1: חישוב AB.

EF = AB
כי המרובע AEFB הוא מלבן וצלעות נגדיות במלבן שוות זו לזו.

את EF ניתן לחשב בעזרת המשוואה הבאה:

EF = CD – DE – FC

DE, FC עדיין לא ידועים לנו אך ניתן לחשב אותם בעזרת משפט פיתגורס.

נמצא את DE.
במשולש AED על פי משפט פיתגורס:

DE² = AD² – AE²
DE²  = 6² – 3²
DE² = 36 – 9 = 27
DE = √27 = 5.196

נמצא את FC.

BF = AE = 3
כי צלעות נגדיות במלבן שוות זו לזו.

במשולש BFC נחשב את BF בעזרת משפט פיתגורס:

BF² = BC² – CF²
DE²  = 6² – 3²
DE² = 36 – 9 = 27
DE = √27 = 5.196

נחזור לחישוב של EF:

EF = CD – DE – FC

EF = 15 – 5.196 – 5.196 = 4.6

EF = 4.6

AB = EF = 4.6

תשובה: AB = 4.6 ס”מ.

סעיף ב: חישוב זווית C∠

במשולש BFC אנו יודעים את שלושת הצלעות ולכן יכולים לחשב זוויות.

ניתן לחשב בכמה דרכים, אנו נבחר להשתמש בפונקציית הסינוס:

∠C = 30

תשובה: C  = 30∠ מעלות.

סעיף ג: חישוב שטח טרפז
שטח טרפז שווה לסכום בסיסי הטרפז כפול הגוב לחלק ל 2.

הנוסחה מופיעה בדף הנוסחאות בבגרות.

סכום הבסיסים:

15 + 4.6 = 19.6

הגובה: 3

תשובה: שטח הטרפז 29.4 סמ”ר.

תרגיל 3 (טרפז ישר זווית)
נתון טרפז ישר זווית ABCD (זווית D=90∠).
גודל הבסיס הקטן AB הוא 10 ס”מ.
הבסיס הגדול CD גדול ב 60% מהבסיס הקטן.
השוק BC קצרה ב 20% מהבסיס הקטן.

  1. חשבו את זוויות הטרפז
  2. חשבו את היקף הטרפז.
  3. חשבו את שטח הטרפז.

פתרון התרגיל

פתרון
בשאלות טרפז ישר זווית בהן אין גובה העובר בתוך הטרפז יש סיכוי גבוה שעל מנת לפתור את השאלה נצטרך להעביר בניית עזר גובה בטרפז.

כמו כן ניתן לחשב את הצלעות החסרות.

הבסיס הגדול AB גדול ב 60% מהבסיס הקטן CD.
CD = 1.6 AB = 1.6*10 = 16

השוק BC קצרה ב 20% מהבסיס הקטן.
BC = 0.8AB = 0.8 * 10 = 8

כמו כן מרובע ABED הוא מלבן ובו צלעות נגדיות שוות:
DE = AB = 10

סעיף א: מציאת זוויות הטרפז

אם נדע את זווית C נוכל למצוא את זוויות הטרפז.

זווית C שייכת למשולש ישר זווית BEC.

נחשב את הצלע EC בצורה הבאה:

EC = DC – DE

EC = 16 – 10 = 6

נשתמש בפונקציית הקוסינוס במשולש BEC.

∠C = 41.409

מצאנו את הזווית C.

נותר לנו למצוא את הזווית B.

הזווית B משלימה ל 360 מעלות במרובע.

90 + 90 + 41.409 + ∠B = 360

∠B = 138.59

תשובה: זוויות הטרפז הן:

∠A = ∠ D = 90,   ∠C = 41.409,  ∠B = 138.59

סעיף ב: חישוב היקף הטרפז
הצלע שחסרה לנו לחישוב היקף הטרפז היא AD.

מכוון שמרובע ABED הוא מלבן אז AD = BE

נחשב את BE על פי משפט פיתגורס במשולש BCE.

BE² = BC² – CE²
BE² = 8² – 6²
BE² = 64 – 36 = 28
BE = √ 28
AD = BE = √28

היקף הטרפז הוא:
39.3 = 10 + 8 + 16 + 28√

תשובה: היקף הטרפז הוא 39.3 מעלות.

סעיף ג: שטח טרפז

אנו יודעים את אורכי הבסיסים והגובה ולכן יכולים להציב בנוסחה ולמצוא את שטח הטרפז.

AB = 10

CD = 16

BE = 5.291

תשובה: שטח הטרפז הוא 68.789 סמ”ר.

שאלות בנושא ריבוע, מלבן, מעוין

תרגיל 1

במעוין אורכי אלכסוני המעוין הם AC = 8,  BD = 6 סנטימטרים.

חשבו את:

  1. אורך צלע המעוין.
  2. זוויות המעוין.

פתרון התרגיל

פתרון

סעיף א: מציאת צלע המעוין

אלכסוני המעוין מחלקים זה את זה לחלקים שווים (חוצים זה את זה) לכן:

AO = CO = 4

BO = DO = 3

במשולש AOB על פי משפט פיתגורס:

AB² = AO² + BO²

AB² = 4² + 3²

AB² = 16 + 9 = 25

AB = 5  או   AB = -5

AB הוא אורך של צלע ולכן גודל חיובי.
לכן התשובה AB = -5 נפסלת.

תשובה: אורך צלע המעוין היא 5 סנטימטר.

 

סעיף ב: מציאת זוויות המעוין

אלכסוני המעוין מאונכים זה לזה.

לכן:

∠AOB = 90

במשולש ישר זווית AOB מתקיים:

בעזרת המחשבון נקבל:

∠OAB = 36.87

אלכסוני המעוין הם חוצה זווית ולכן:

∠A = 36.87 * 2 = 73.74

זוויות סמוכות במעוין משלימות ל- 180 מעלות ולכן:

∠D = 180 – 73.74 = 106.26

תשובה: זוויות המעוין הן 73.74 ו-   106.26.

תרגיל 2

(לשאלה זו פתרון וידאו לאחר הפתרון הכתוב)

צלע ריבוע ABCD היא באורך 15 ס”מ.
מעבירים ישר BE כך ש CE = 10 ס”מ.
מעבירים את הישר FG כך ש FG מקביל ל CD וגם CF = 6 ס”מ.

  1. חשבו את זווית BEC∠.
  2. חשבו את GE.

שרטוט התרגיל

פתרון התרגיל

פתרון

סעיף 1: חישוב  זווית BEC∠

במשולש ישר זווית BCE אנו יודעים שתי צלעות לכן ניתן לחשב את הזווית.

tg ∠BEC = 15/ 10 = 1.5
tg ∠BEC =  1.5
BEC = 56.31∠

סעיף 2: חישוב GE
GE לא שייך למשולש אבל ניתן לחשב אותו על ידי חיסור הצלעות:

GE = BE – BG.

במשולש ישר זווית BCE
sin BEC = BC / BE
BE = BC / sin BEC
BE  = 15 / 0.83
BE = 18.02

נשים לב שהזווית EBC משותפת לשני המשולשים ישרי הזווית.

במשולש ישר זווית BCE:

∠EBC = 180 – 90 – 56.31 = 33.69

במשולש ישר זווית BFG
cos EBC = BF / BG
BG = BF / cos EBC
BG =  9 / 0.83
BG = 10.81

לצפייה בסרטון של הפתרון

עוד באתר:

6.פתרונות מלאים מהבגרות בטריגונומטריה שאלון 381

בחלק זה תמצאו פתרונות לתרגילים מהבגרות.
השאלונים עצמם לא מופיעים כאן וניתן למצוא אותם באינטרנט.

קיץ 2018 מועד א

סעיף א
על פי משפט פיתגורס במשולש ABC:
AC² = AB² + BC² = 20² + 11²
AC²=400+121=521
AC=22.825

סעיף ב
AE = 0.5AC = 11.41   הגובה בפירמידה מגיע אל נקודת מפגש אלכסוני המלבן. ונקודת אלכסוני המלבן חוצה את המלבן לשניים.

במשולש AES על פי משפט פיתגורס
AS² = AE² + SE² = 11.41² +7²
AS² = 130.18 + 49 = 179.18
AS=13.86

סעיף ג
במשולש AES.
sin ∠SAE = SE / AS = 7 / 13.88 = 0.5
SAE=30.3

קיץ 2017 מועד א

שרטוט התרגיל

א. גובה הפירמידה SO מגיע אל נקודת מפגש אלכסוני המלבן.
EO = 0.5 BC = 20
לכן במשולש SOE
tan 55 = SO / EO
SO = tan 55 * EO = 1.428 * 20 = 28.562

ב. FO = 0.5 AB = 0.5 30=15
tan SFO = SO / FO = 28.582 / 15 =  1.904
SFO = 62.3
תשובה: זווית SFO  שווה ל 62.33 מעלות.

ג. על פי משפט פיתגורס במשולש SOE.
SE ² = SO² +OE² = 28.562² + 20²
SE² = 815.787 + 400=1215.787
SE=34.868
תשובה: הגובה SE=34.8688 ס”מ.

ד. שטח משולש SAB הוא הבסיס (30=AB) כפול הגובה (SE=34.868) לחלק ב 2.
S = 34.868 * 30 / 2 = 523.022
תשובה: שטח משולש SAB הוא 523.022 סמ”ר.

קיץ 2016 מועד א

שרטוט השאלה

שרטוט השאלה בטריגונומטריה במרחב

[embeddoc url=”https://www.m-math.co.il/wp-content/uploads/2016/12/geo-summer-2016-381.pdf” viewer=”google”]

קיץ 2016 מועד ב

נשאלו שתי שאלות, שאלה בטריגונומטריה ושאלה בטריגונומטריה של המרחב

שאלה 3 – טריגונומטריה

[embeddoc url=”https://www.m-math.co.il/wp-content/uploads/2016/12/geo-summer-2016-381-b.pdf” viewer=”google”]

שאלה 4 – גיאומטריה במרחב

[embeddoc url=”https://www.m-math.co.il/wp-content/uploads/2016/12/geom-summer-2016-381-b.pdf” viewer=”google”]

חורף 2016

[embeddoc url=”https://www.m-math.co.il/wp-content/uploads/2016/12/trigo-winter-2016-802.pdf” viewer=”google”]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *